Choć mówi się, że „pieniądze to nie wszystko”, to jednak trudno jest im odmówić kluczowej roli w życiu każdego z nas. Pieniądze to prawnie zaaprobowany środek płatniczy, stosowany w obrocie handlowym pomiędzy uczestnikami gospodarki. Jego wartość zwykle określana jest na zasadzie umowy społecznej. Niemal każde państwo na świecie dysponuje własną walutą, bezpośrednio kontrolując jej ilość w obrocie gospodarczym, a pośrednio – wartość. Odbywa się to pod kontrolą rządu i odpowiedniej instytucji. W Polsce jest to Narodowy Bank Polski.
Przez lata pieniądze funkcjonowały w różnej formie. Najpopularniejszą z form w dzisiejszych czasach są pieniądz zdawkowy, czyli popularna gotówka (papierowe banknoty i metalowe monety). W niektórych państwach, na przykład Australii, funkcjonują pieniądze plastikowe. Wraz z postępującą cyfryzacją, coraz większą popularnością cieszy się także pieniądz bezgotówkowy, a więc taki, którego wartość wyrażona jest wyłącznie na rachunku bankowym.
Dla ułatwienia przeprowadzanych w obrocie gospodarczym niektórych transakcji, pieniądz jako narzędzie do wyrażenia wartości, może przybierać inne formy. Do najpopularniejszych, z wyłączeniem gotówki i pieniądza elektronicznego, należy weksel, czek, bon, czy obligacja.
Skuteczna i satysfakcjonująca wymiana handlowa pomiędzy zainteresowanymi stronami stanowi jeden z podstawowych warunków dla przetrwania cywilizacji i jednostki. Żeby fakt ten mógł mieć miejsce, pieniądz jako środek płatniczy, musi spełniać pewne określone funkcje, dzięki czemu handel będzie prostszy, wygodniejszy i mniej ryzykowny.
Ewolucja pieniądza pokazuje, że najważniejsze funkcje pieniądza to: jednolitość i rozpoznawalność, stabilność wartości, wygoda użytkowania, trwałość, podzielność i powszechna akceptacja pieniądza jako obowiązującego środka płatniczego.
Czym płacono w dawnych czasach? Historia pieniądza to zasadniczo historia relacji międzyludzkich. Pierwszą z form wymiany handlowej był barter. Barter to handel wymienny, gdzie jedna ze stron w zamian za towar lub usługę, oferowała drugiej inny towar lub usługę, o wartości umownie zbliżonej. Pieniądze w formie jaką znamy dziś stworzono dla wygody – początkowo rolę waluty pełniły kamienie, koraliki, sól czy muszelki. Dopiero później ich miejsce zajęły metale szlachetne.
Wartość pieniądza w dzisiejszych czasach określa umowa społeczna (stąd nazwa „pieniądz fiducjarny”, od łacińskiego słowa „fides”, oznaczającego „wiarę”), jednak nie zawsze tak było. Przez znaczną część historii ludzkości, pieniądz znajdował pokrycie w metalach szlachetnych (na przykład złocie czy srebrze), skąd brała się faktyczna wartość pieniądza.
Wraz z postępem technologii zmienia się nie tylko forma pieniądza, ale również pochodzenie jego wartości. Jednym z bieżących trendów jest kontynuacja polityki kreacji pieniądza przez zcentralizowane instytucje i zwiększenie nacisku na jego digitalizację. Prądem konkurencyjnym mogą być kryptowaluty, takie, jak na przykład Bitcoin, gdzie środek płatniczy emitowany jest metodą kryptograficzną i pośrednio stąd bierze swoją wartość.
Pokaż więcej
W przeciwieństwie do dużej części polskiej sceny politycznej Szymon Hołownia ma doświadczenie pracy w warunkach rynkowych. Owocuje to w sprawności jego wystąpień publicznych, ale czy wpłynęło na strukturę jego majątku? Aby odpowiedzieć na to pytanie, zestawiamy oświadczenia majątkowe Marszałka Sejmu i sprawdzamy, jak na jego stanie posiadania odbiła się kariera polityczna.
Niezwykłe promocje w znanych dyskontach są śledzone przez znakomitą część Polaków. Również i tym razem, przed majówką, w Action zaproponowano szereg produktów, które przydadzą się w różnych dziedzinach życia. Już od środy 30 kwietnia pojawią się specyficzne okazje, których ceny wielu klientów mogą zachęcić do wizyty w sklepach.
Nadchodzą dwa ważne terminy związane z wypłacaniem świadczeń 800+. Po pierwsze nadchodzi nowy okres świadczeniowy i bez dopełnienia formalności zachodzi ryzyko utraty ciągłości wypłat. Po drugie zmienią się warunki przyznawania świadczeń, niestety na niekorzyść wielu dotychczasowych beneficjentów.
Już niebawem w Polsce rozpocznie się sezon komunijny. Przyjęcie przez dziecko sakramentu wiąże się z wieloma kosztami i obowiązkami dla rodziców. Okazuje się, że powinni zwrócić szczególną uwagę na prezenty, które dostaną ich pociechy. Od niektórych komunijnych upominków trzeba będzie bowiem zapłacić podatek. Przedstawiamy szczegóły.
Trendy komunijne niezmiennie dziwią i zaskakują wielu Polaków, szczególnie tych, którzy właśnie przygotowują własne dziecko do sakramentu. Aby zdążyć za modą, warto rozeznać się w sytuacji, bowiem choć do przyjęć pozostał miesiąc, to dużą popularność osiągnęła nowa forma celebracji tego wyjątkowego dnia. Za taki luksus trzeba jednak niemało zapłacić.
Wielkimi krokami zbliża się ważny obowiązek dla przedsiębiorców i nie tylko. ZUS przypomina o rocznym rozliczeniu składki zdrowotnej, a spóźnienie może mieć poważne konsekwencje. Rozliczenie na czas dla wielu oznacza natomiast dodatkowy zastrzyk gotówki. Kto może liczyć na zwrot pieniędzy?
W marcu każdego roku świadczenia emerytalne dotyka waloryzacja, która ma sprawić, że kwoty będą odpowiednio wysokie, biorąc pod uwagę inflację i funkcjonujące średnie wynagrodzenie. Właśnie pojawiły się najnowsze informacje na jej temat. Polscy seniorzy nie będą zadowoleni, rozczarowanie samo maluje się na twarzy. Te kwoty nie są zachęcające.
To nie pierwsza taka sytuacja w Polsce, kiedy niewielkie lokale, które pokochała społeczność, muszą ustąpić miejsca sieciówkom. Już wkrótce kultowa kawiarnia mieszcząca się na wrocławskim rynku również zakończy swoją działalność. Bywały w niej znamienite postaci polskiej kultury. Po długiej historii pozostanie jeden ważny ślad.
Choć można śmiało powiedzieć, że płatności bezgotówkowe zdominowały transakcje dokonywane w Polsce, to wciąż jest duża grupa osób, która korzysta niemal wyłącznie z gotówki. Już wkrótce może to ulec znaczącej zmianie. Wszystko przez regulacje Unii Europejskiej, które zakładają nałożenie limitów na płatności za pomocą banknotów i monet. Nie każdy będzie z nich zadowolony.
Porcelanowe figurki z czasów PRL zyskują na wartości, stając się pożądanymi artefaktami wśród kolekcjonerów i miłośników vintage. Wytwórnie takie jak Ćmielów, Chodzież i Bogucice wyprodukowały wówczas unikatowe dzieła sztuki użytkowej, które dziś osiągają imponujące ceny na rynku wtórnym.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zajmuje się obliczaniem i wypłacaniem emerytur osobom, które są do nich upoważnione. W niektórych sytuacjach seniorzy mają okazję na złożenie specjalnego wniosku, który może zmienić oblicze całego świadczenia. Okazuje się jednak, że nie zawsze zostanie on rozpatrzony. ZUS ostrzega emerytów.
Początek maja to dla wielu seniorów czas odpoczynku i rodzinnych spotkań. Jednak w tym roku nie wszyscy będą mieli powody do zadowolenia. Na kontach części emerytów pojawią się inne kwoty niż w kwietniu, co może wzbudzić pytania, a nawet niepokój. Dlaczego taka sytuacja ma miejsce i czy oznacza ona problemy z wypłatami z ZUS?
Los znów uśmiechnął się do gracza Lotto. Zaledwie kilka dni temu padła “szóstka” , a teraz kolejnemu graczowi udało się poprawnie wytypować sześć liczb na kuponie. Na konto zwycięzcy wpłynie gigantyczna kwota. Jakie liczby padły w losowaniu Lotto oraz Lotto Plus w czwartek (24 kwietnia)? Wiemy też, w jakim polskim mieście gracz nabył zwycięski los. Przedstawiamy szczegóły.
Choć wydaje się to nieprawdopodobne, polskie prawo emerytalne skrywa furtkę, z której część kobiet może skorzystać. To nie jest znany sposób – dlatego nie każdy o nim słyszał. Kto może przejść na emeryturę dwa razy i dlaczego? Odpowiedź może zaskoczyć.
Po kilkunastu latach w końcu czekają nas zmiany w wysokości zasiłku pogrzebowego. Świadczenie długo wywoływało szereg kontrowersji, co nie umknęło uwadze całego społeczeństwa oraz branży funeralnej. Rząd posuwa prace nad nowelizacją do przodu, wiadomo, kiedy zmiany w prawie mogą wejść w życie. Już wkrótce zajdą poważne modyfikacje.
Pogłoski na temat wprowadzenia tej zupełnie nowej opłaty pojawiły się już jakiś czas temu, jednak wtedy spotkały się z oporem ze strony części rządu. Minister pozostał jednak nieugięty i okazuje się, że wciąż prowadzi prace nad podatkiem. Jak zapowiedział, resort nie zamierza się wycofywać, osiągane są również kolejne kamienie milowe. Już wkrótce dojdzie do kolejnych etapów.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznaje wiele różnorodnych świadczeń poszczególnym osobom, które spełniają określone warunki. Nie zawsze łatwo jest się połapać w tym, kiedy możemy otrzymać środki, a kiedy są one dla nas całkowicie niedostępne. Ten dodatek jest powiązany ze świadczeniem, który przysługuje dużej grupie osób. Wiadomo, kto może go otrzymać.
Śmierć papieża Franciszka wstrząsnęła całym światem. Katolicy z różnych zakątków globu planują swoją podróż do Watykanu, aby osobiście wziąć udział w ostatnim pożegnaniu Głowy Kościoła. Tymczasem w sieci pojawia się szereg ofert sprzedaży przedmiotów, które mają mieć wiele wspólnego z samym papieżem. Ich ceny wywołują zawrót głowy.
Papież Franciszek zmarł 21 kwietnia o godzinie 7:35. Ojciec Święty sprawował funkcję głowy Kościoła katolickiego przez 12 lat. Franciszek słynął ze swojej skromności - odrzucił życie w luksusie i przepychu, stawiał na prostotę. Okazuje się jednak, że zgromadził gigantyczny majątek. Wiadomo, co wchodzi w jego skład. Kwota jest naprawdę imponująca, wiele osób może się zdziwić.
O wygranej w Lotto marzy niejedna osoba. Tuż po świętach jeden z Polaków rozbił bank w grze liczbowej. Zwycięzcy udało się skreślić poprawnie wszystkie sześć liczb na kuponie i teraz na jego konto wpłynie astronomiczna suma. Szczęśliwiec nie będzie musiał pracować do końca życia. Wiadomo, jakie liczby padły w losowaniu Lotto 22 kwietnia. Przedstawiamy szczegóły.
Posiadanie psa to nie tylko radość, ale i wielka odpowiedzialność. Właściciele psów niestety nagminnie popełniają jeden błąd, który naraża ukochane zwierzę na ogromny stres, a także może skutkować wysoką karą. Mandat to jednak tylko początek – konsekwencje mogą być opłakane.
W Polsce przytłaczająca większość dorosłych osób posiada konto w banku: według Narodowego Banku Polskiego w perspektywie ostatnich 5 lat było to ok. 88,5 proc. Są to niemal wszyscy dorośli oraz około 60 proc. nastolatków. Wkrótce banki mogą uzyskać nowe uprawnienia – co dla wszystkich ich klientów oznacza spore zmiany. Projekt ustawy przewiduje umożliwienie instytucjom dokładne przeanalizowanie statusu swojego klienta. Co to oznacza dla przeciętnego użytkownika?
Wielkimi krokami zbliża się ostateczny termin rozliczenia podatku dochodowego. Miliony Polaków mają to już za sobą, przed niektórymi wciąż jeszcze ten trudny do spełnienia obowiązek. Okazuje się, że właściciele psów mają szansę na odliczenie dodatkowych kosztów od podatku. Aby to zrobić, trzeba sprostać kilku istotnym warunkom.
Niepozorna woda z rynny może zamienić się w poważny problem. Przepisy są jednoznaczne, a kary – zaskakująco dotkliwe. Czy właściciele posesji są świadomi ryzyka, które mogą nieświadomie podjąć?
Zwykły banknot, którego większość z nas nawet nie zauważa, może w rzeczywistości okazać się prawdziwą perełką dla kolekcjonerów. Nie chodzi jednak o wiek, ale o pozornie nieistotny szczegół, który może zmienić wszystko. Jeden unikalny symbol, nietypowy numer seryjny – i mamy do czynienia z okazem, który na aukcji osiąga wartość kilkudziesięciu tysięcy złotych. Czy nosisz go przy sobie i nawet o tym nie wiesz?
Zmiany w przepisach dotyczących spadków mają uprościć życie spadkobiercom i odciążyć sądy. Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje, aby notariusze mogli od ręki składać wnioski do ksiąg wieczystych. Jednak prawnicy biją na alarm - nowe obowiązki i potencjalne kary mogą odstraszyć obywateli i wywołać więcej problemów niż pożytku.
Wysokość rachunków za prąd potrafi popsuć humor wielu osobom. Istnieje wiele sposobów na to, aby spróbować zaoszczędzić. Warto pamiętać o tym, które urządzenia pożerają najwięcej energii na co dzień. Okazuje się, że nie o wszystkim pamiętają Polacy. W ten sposób można znacząco podwyższyć swój rachunek, jedna zmiana może odmienić sytuację. Dobrze o tym wiedzieć.
Nowe przepisy już obowiązują, a urzędnicy pukają do drzwi. Sprawdzają dokumenty, a w niektórych przypadkach nawet zaglądają do domów. Niedopatrzenie może kosztować nas fortunę. Warto wiedzieć, kto dokładnie musi posiadać kluczowy dokument, a kto jest zwolniony z tego obowiązku. Przedstawiamy szczegóły.